חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שחיית תינוקות

תנועה במים חמים, זו תחושה שהאדם מכיר כבר מבטן אמו. סביבת מים היא הסביבה הטבעית ביותר לתינוק, המורגל אליה מהרחם. השילוב בין מים ותינוק הוא טבעי ומתבקש, שהרי התינוק כעובר שוחה במי השפיר החמים ברחם אמו במשך כתשעה חודשים. תנועה מרגיעה משחררת, מהנה, ומהווה בסיס טוב להשגת מטרות שונות. המים החמים גורמים להרפיית השרירים ולתחושת רוגע , מאפשרים מצב אופטימאלי להקשבה,  רגיעה, מיקוד, שיתוף פעולה ותקשורת. מדובר בפעילות במסגרתה נפגשים הורים ותינוקות מגיל 3 חודשים, לפעילות משותפת בבריכה מחוממת דרך משחקים, שירי הפעדי ואביזרי עזר.

אחת מהפעילויות השכיחות בחוגי שחיית תינוקות היא ההצללות. להבדיל מצלילות עצמאיות בהן התינוק צולל מיוזמתו, בהצללות אלו ההורה המלווה או המדריך מצללים את התינוק תחת פני המים. לפי איגוד רופאי הילדים האמריקאי, תינוקות עם לידתם, קיים בגופם  מנגנון רפלקסיבי הגורם לסגירה מיידית של קנה הנשימה עם הכניסה למים. רפלקס  זה מגן על העובר מפני כניסת נוזלים למערכת הנשימה במשך שהייתו ברחם. רפלקס זה הולך ונעלם בהדרגה לאחר הלידה עד לגיל 6 חודשים. בחוגי שחיית תינוקות אנו משתמשים ברפלקס הזה משמרים ומשפרים אותו, כדי ללמוד לצלול.

בחודשי חייו הראשונים, אנו מתבססים על הרפלקס כדי ליצור התניה אצל התינוק, בין פעולה שלנו לעצירת האוויר. אחר כך, מחליפים את עצירת הנשימה הרפלקסיבית בפעולה רצונית של התינוק. אצל תינוקות גדולים יותר אנו מלמדים צלילה באמצעות ההתניה עצמה. (כמו בשיעורי שחייה רגילים)  (מדובר ברפלקס שמיועד לצרכים הישרדותיים. התינוק יכול לעצור את נשימתו מתחת למים מספר שניות בודדות בלבד)

יתרונות שחיית התינוקות

– שיפור מיומנויות מוטוריות כמו: חיזוק חגורת הכתפיים, רגליים, ידיים ועוד.

– שפור מערכת לב ריאה, סיבולת

– שיפור מיומנויות שכליות כמו ריכוז, תקשורת בין אישית ועוד.

– חיזוק מערכת החיסונית.

– עצמאות ובטחון עצמי.

– הרגלי מים נכונים

– הפעילות מהווה זמן איכות ופעילות מקרבת – חיזוק קשר של הורה עם ילדו

*** פעוטות בחוגי שחיית תינוקות, יגיעו למצב בו ידעו לעצור את נשימתם ולצלול. פעוטות שיתמידו יוכלו כבר בגיל שנה לעצור את נשימתם למשך חמש שניות ולהתקדם במים בין שני מבוגרים. הפעוט יידע לאחוז לבד בשפת הבריכה ויידע לקפוץ ממצב ישיבה אל המים. הפעוטות יחלו להשתתף בשירה, במשחקים משותפים ויראו בצורה ברורה ממה הם נהנים יותר וממה פחות.

***בנוסף, מחקרים גם הוכיחו  כי תינוקות שהשתתפו בחוגי שחייה, סבלו פחות מבעיות נשימה, ומחלות חורף כמו דלקות אוזניים, בעיות נשימה, שיעול נזלת וכדומה.

***מחקר שנערך לאחרונה בדנמרק ונמשך שבע שנים הראה ששחיית פעוטות משפרת את ההתפתחות של הילד במישורים רבים. הילדים האלה יושבים זקוף יותר, יש להם פחות בעיות בחגורת הכתפיים והם יותר יציבים, מה שחשוב בדור של האייפד והווטסאפ, כשהילדים כל היום רכונים למסכים”.

מומלץ להתחיל בגיל 4 חודשים. בשלב זה התינוק מסוגל להרים את ראשו עצמאית, ומתחיל להיות מודע יותר לסביבתו.

אנו זקוקים לתמיכה שלכם!

תרומתך לעדי תעזור לנו להשיג את היעד ולהעצים כל ילד ללא קשר לחומרת מגבלותיו