Search
Close this search box.

פרויקט ספריה בהמחשה

עדי ירושלים – זה סיפור אחר
“ספריה בהמחשה” – פרויקט מיוחד

גם ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית יכולים להקשיב לסיפור, להתענג עליו ולהזדהות עם דמויותיו. הכירו את “ספריה בהמחשה” – פרויקט מיוחד מבית עדי ירושלים המאפשר לחניכים עם מוגבלות ליהנות מסיפורים.

גם הם יכולים! מקובל לחשוב שילדים הסובלים מפיגור פסיכומוטורי עמוק, חסרים את היכולת המובנת מאליה להגיב, לצחוק, להשמיע קול או להביע רגש. עם זאת, למרות מוגבלותם ועל אף היותם מרותקים לכיסא גלגלים עם תמיכות מכל עבר – מסתבר כי ילדים אלה יכולים להקשיב ולהגיב לסיפור, כשהוא מותאם להם ומומחש עבורם. במרכז עדי ירושלים מוכיחים זאת הלכה למעשה.
מי הם החניכים בעדי? בעדי ירושלים גרים ילדים מגיל ינקות ועד למתבגרים וצעירים בוגרים, רובם סובלים משיתוק מוחין ופיגור, וחלקם משותקים פיזית ומוטורית, כך שאינם יכולים לעשות אף תנועה מלבד מצמוץ בעיניים. “נפשם כלואה בגופם,” כך מתארות אותם המטפלות המסורות של עדי ירושלים, “אבל אם מביטים לתוך עיניהם, אפשר לדעת הכול, כי הן מדברות, צוחקות, כואבות, מתרגשות ומביעות.
מלבד החניכים המתגוררים בעדי ישנם מעל 100 תלמידים אקסטרנים המשולבים במערך החינוך.בבית הספר, גני ילדים ומעון יום שיקומי. הנהנים מהספרייה לא רק בשעות בית הספר, אלא גם זוכים לקחת הביתה ספר ספריה בהשאלה לסופ”ש. כל ספר מהווה סיבה לחגיגה למשפחה כולה כשתלמיד עדי במרכז.
בעדי ירושלים אף התאימו ספרים מיוחדים לחניכים הבוגרים אשר ראויים להתייחסות, אשר תואמת את גילם ומכבדת את מעמדם, דעותיהם ומחשבותיהם.
פרויקט “ספריה בהמחשה”, שהוקם בעדי ירושלים לפני כ10 שנים הוא בפירוש סיפור אחר. בספרייה זו תמצאו בובות ענק, בובות רגשיות, ובעיקר עשרות תיקים עם ספרים שמותאמים לילדים עם מוגבלויות מוטוריות ומנטליות חמורות, כי גם להם מגיע! כל תיק כולל ספר, אליו מצורפת ערכה שלמה להמחשת הסיפור: תמונות, אביזרים, בובות, דיסקים עם קולות ושירים. כל אלה נועדו להמחיש את הסיפור לילד המוגבל דרך כל החושים.
סיפורים מכל סוג ורמה גודשים את הספרייה וזמינים בכל עת. ביניהם: סיפורים לגיל הרך, סיפורים למתבגרים, סיפורי צדיקים, סיפורי התורה ופרשות השבוע. מאז הקמת הספרייה כולם הפכו ל”מספרי סיפורים” בעדי ירושלים – מטפלות, מורות, מתנדבים ובני משפחה. כולם יכולים לשבת ולספר סיפור לילדים המוגבלים. בזכות הספרייה הייחודית, מדי שבוע מספרות המורות את פרשת השבוע, סיפורי חכמים ומשלים, וגם במנהיגים עסקו השנה. והילדים? מקשיבים ומגיבים.
ויש גם סיפורים אמיתיים מדהימים. סיפורים מרגשים עד דמעות על תגובות מפתיעות מצד הילדים בשעת הסיפור. כאלה שחזרו על מילים, אחרים שהזילו דמעה כי הסיפור נגע בהם או הזכיר להם משהו מרגש. כך היה למשל עם ברוך (ש.ב.), בחור מוגבל, חובש כיפה ובעל פאות ארוכות, שישב והקשיב לסיפור מסיפורי חז”ל. לפתע החל ברוך להשמיע מפיו צלילים שנשמעו כמו “מאמע, מעמע” (אמא ביידיש). אולי הסיפור הזכיר לו נשכחות ואולי העלה בו געגועים לאימו.
מרגש במיוחד הוא סיפורה של ורד שהזדהתה כל כך עם סיפורו של הצב של אורן ובחרה לקרוא בו שוב ושוב בזמן אימונים שלה על הליכה בהליכון!
זוהי רק תחילת הסיפור כי בעדי ירושלים מתכננים להרחיב את פרויקט “ספרייה בהמחשה”, להגדיל את רפרטואר הסיפורים, ובמקביל לספריית המחשה להשאלת ספרים לילדים שחוזרים הביתה בשבת. הנותנת דחיפה משמעותית לנורמליזציה של הילדים, שכן אין נורמלי יותר מילד שמשאיל לקראת שבת ספר מהספרייה, ומשתף את אחיו ואחיותיו בסיפור עם כל ההמחשות. לפתוח אותה גם לטובת כלל הציבור כך שמשפחות מהקהילה- שלהם ילד עם מוגבלות, יוכלו לבוא ולהשאיל ספר מותאם. בעדי ממשיכים ליזום, לחלום ולהגשים באהבה, כי במרכז המיוחד הזה, אהבה ומסירות – זה כל הסיפור.

אנו זקוקים לתמיכה שלכם!

תרומתך לעדי תעזור לנו להשיג את היעד ולהעצים כל ילד ללא קשר לחומרת מגבלותיו