חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שדרוג “הספריה המוחשית” במרכז עדי ירושלים

בימים אלו אנו משדרגים את “הספריה המוחשית” במרכז עדי ירושלים. הזדמנות מצוינת לשבת ולשוחח מעט עם האישה מאחורי המיזם המיוחד.
תמי גוטמן גרה ביישוב כוכב השחר. נשואה ואמא לשבעה ילדים. היא מקימת הספריה המוחשית בעדי.
ישבנו לראיון קצר עם תמי תוך כדי שהיא מסדרת ספרים חדשים על המדפים.
תמי, ספרי לנו איך קמה הספריה :
ת: לפני 14 שנה פנתה אלי רחל פישהיימר מנהלת בית הספר בעדי ואמרה לי שהתקבלה תרומה של 10 ספרים מנוילנים עליהם הודבקו המחשות שונות. רחל הבטיחה למכללה שתרמה את הספרים לשים עליהם מורה אחראית לשימוש מיטבי. וכך היא פנתה אלי. חשבתי לעצי למה לא לשדרג את הספרים מעט ולהוסיף להם אביזרים כך שבאמת יותר תלמידים יהנו. וכך זה התחיל.. בתחילה רכשנו לכל ספר קופסא אליה הכנסתי אביזרים תואמים. על הזמן הקופסאות תפסו הרבה מקום והיו בגדלים שונים ואז יחד עם רחל שידרגנו לתיקים ייעודים שמכילים ספר ואביזרים. ויש נראות אחידה לספרים כמו בספריה רגילה.
מה מאפיין את הספרים בספריה המוחשית:
ת: כיום הספריה שלנו מונה מעל 100 ספרים שונים. בנושאים ולגילאים שונים. כל ספר בעצם זו ערכה. כולל ספר ועשרות אמצעי המחשה. בובות, אביזרי שמע, מישוש וריח. ככה שכל ילד בכל רמת מוגבלות יכול להיות מחווית סיפור.
את מי משמשים הספרים?
ת: בספרים נעזרות המורות, הסטודנטיות הבנו”ש כל מי שמעבירה פעיליוית ושיעורים לילדים. אין ילד וגם לא מבוגר שלא נהנה משעת סיפור איכותית.
המשחקיה אף פתוחה לשימוש המשפחות בזמח ביקור את ילדם. כל המשפחה נהנית יחד מסיפור. וכמובן “ספר ספריה” לכל התלמידים האקסטרנים. כל תלמיד מקבל ערכת סיפור הביתה לכל סופ”ש. חגיגה לכל המשפחה כשהתלמיד בעדי במרכז. הפידבק מהמשפחות מדהים. כולם מתאספים יחד לשמוע את הסיפור. חיבור אמיתי ומותאם לכולם. כלי קל לקשר והפעלה לכל אמא.
האם יש ספר שאת אוהבת להקריא במיוחד עכשיו בשעת המלחמה ?
ת: כן. הספר לילה חשוך אחד של אורה איל. הספר עוסק ברגשות על ילדה שפוחדת מהחושך. תוך כדי הסיפור אני מושחחת עם התלמידים על רגשות. שבוע שעבר בזמן שקראנו את הספר באחת הכיתות אחת מתלמידות שיתפה בסיוע מערכת מיקוד מבט שהיא מאד פוחדת שוחחנו קצת ויצא שהיא פוחדת מהמלחמה.. יש לה בן דוד שנפל בקרב. היא אף ביטאה את הרגש עצב וגעגוע. זה מדהים כמה סיפור הוא לא רק סיפור אלא כלי מדהים.
מה הם התוכניות לעתיד? אנשים כל הזמן פונים ורוצים להשאיל ספרים. מכללות, אנשי טיפול ומורים לחינוך מיוחד. אנחנו מנסים לחשוב על דרך שנוכל להוות ספריה חיצונית אבל מבלי לפגוע בשירות ובזמינות לילדים ולבוגרים בעדי.
נושא נוסף שעלה בעקבות התקופות המאתגרות. כבר בקורונה כחלק מהתלמידים היו בבית עלו בקשות לסרטונים עם סיפורים מוקלטים שמותאמים לילדים עם מוגבלות. נעניתי בשמחה והסרטתי כמה סרטים כאלו. שוב עכשיו במלחמה נתבקשתי לצלם ונעניתי. על הדשא ליד הבית שלי כשהבת שלי מצלמת. ההורים מאד נהנו ואמרו שהילדים לא יוכנים ללכת לישון בלי סיפור עם תמי. הסיפור היה מוכר להם מבית הספר. הבובות והקולות. כיום יש לי כמה וכמה סיפורים מצולמים כאלה (שגם ילדי הצוות נהנים לצפות בהם) ואני מתכננת להשקיע בתחום הלאה.. אנו מנסים לגייס תקציב לצילום מקצועי באולפן בלי רעשי רקע ושיהיה מותאם לרמות לקויות שונות. הסרטונים יהיו זמינים אף לציבור (וניתן לשלב אביזרים זמינים מהבית למיקסום החוויה.
וזה רק ההתחלה של הסיפור… יהיו בו עוד הרבה פרקים מין הסתם. סיפור של רצון להנגיש ולהעניק במקסימום. תודה רבה תמי גוטמן!

אנו זקוקים לתמיכה שלכם!

תרומתך לעדי תעזור לנו להשיג את היעד ולהעצים כל ילד ללא קשר לחומרת מגבלותיו