מה אנחנו עושים?

כ- 13,000 בני נוער בשכבות כיתה ט' עוברים תהליך חינוכי עמוק של חשיפה, הכרה ושינוי יחס לאנשים עם מוגבלות. התוכנית כוללת בין היתר שעת מחנך המוקדשת לנושא 'עולמם של אנשים עם מוגבלות', סדנאות המועברות על ידי מדריכים עם מוגבלות, הרצאות מפי דמויות מעוררות השראה, סרטים מיוחדים, וסיורים במרכזי 'עמותת עדי' ברחבי הארץ, לצד פרויקטים התנדבותיים, ירידים משותפים וטיולים משולבים. במהלך השנה נערכים 'אירוע שיא' להגברת מודעות ולקידום זכויות לאנשים עם צרכים מיוחדים.

כל קשת משתתפי תכנית תיקון עולם, משקיעים מזמנם האישי ומתגייסים ליצירת שינוי. בהם בני נוער, חיילים, אנשי עסקים וארגונים מובילים במשק. התכנית מבוססת על 3 עקרונות: למידה, מפגש וקהילה- באמצעותם נוצר שינוי בתפיסה החברתית וזה מוביל את בני הנוער לקדם פרויקטים חברתיים משמעותיים.

במהלך התכנית התלמידים מובילים לשינוי עמדות בקרב בני נוער כלפי אנשים עם מוגבלויות לשם שילובם באופן טוב יותר בחברה, לייצר אקלים בית ספרי שמעניק סביבה חינוכית משלבת, ולעודד התנדבות של בני נוער בפרויקטים בהם משולבים אנשים ונוער עם מוגבלות. כך נוצרו עשרות יוזמות עצמאיות מצד תלמידי בתי הספר בתחום שילוב אנשים עם מוגבלות.

התכנית מגבירה את תחושת השליחות החברתית בקרב הנוער ומייצרת מחויבות אמיתית, מתוך בחירה של כל אחת ואחד מבני הנוער. יישום התכנית מתבצע בדרכים שונות הכוללים למידה חווייתית, פעילויות ומפגשים להכרת האחר: טיול חברתי מונגש בשילוב אנשים עם מוגבלות, השתתפות במרתונים בצוותא עם אנשים עם מוגבלות, מפגשים אינטימיים בסלון ובקהילה- המאפשרים חשיפה לסיפור אישי ושיתוף בהתמודדות עם מוגבלות.

"החזון"

מטרת תכנית 'תיקון עולם- עמותת עדי' להוביל שינוי ביחס החברה לאנשים עם מוגבלות, להנחיל ערכים חברתיים, להיות רגישים יותר כלפי אנשים עם מוגבלויות, קשובים יותר, אכפתיים יותר כלפי הזולת, ובעיקר להפוך את עצמינו לאנשים טובים יותר. אנו חשים כי זו שליחות שלנו להנחיל דרך חיים וערכים חשובים אלו לכלל תלמידי מדינת ישראל

אנחנו במרכזי עמותת 'עדי' מאמינים שבאמצעות תכנית חינוכית עקבית, ניתן יצור שינוי אמיתי בהכרות תלמידי השכבה עם אנשים בעלי מוגבלויות, להפכם לרגישים ואמפטיים יותר ביחס לאחר, מעורבים ותורמים מזמנם לאלה שנבצר מהם לעזור לעצמם.

מסיבה זו בחרנו לקרוא לתכנית "תיקון עולם" – לחזק את המודעות בקרב הציבור, למען חברה שנותנת לגיטימציה לשילוב מיטבי של השונה והחריג, לחברה צודקת וטובה יותר. מאמצים אלו מתבטאים ביצירת מסגרות משלבות והגברת הרצון בקרב הקהילה להתנדב ולתרום.

השינוי שעוברים משתתפי 'תיקון עולם- עמותת עדי' מוכיח כי למרות שהם הגיעו לתת לאחר ולתרום, הם בעצם קיבלו הרבה יותר, משתתפי התכנית מעידים שוב ושוב: למדנו שאנשים עם צרכים מיוחדים הם חלק בלתי נפרד מהחברה שלנו ועלינו לקבל ולחבק אותם אלינו. במהלך הזמן מתברר כי בני הנוער משתתפי התכנית הופכים ל'שגרירים' של רצון טוב למסר חשוב. כך הם מקדמים ערכים של קבלה, פתיחות ואהבה ומעבירים זאת הלאה באמצעים שונים: התנדבות, צוותי הסברה בבתי ספר, צוותי בדיקת נגישות ופעילות הסברה ברשתות חברתיות.

החזון שלנו הוא שמעגליי ההשפעה של התוכנית יתרחבו מעבר לגבולות מרחב בית הספר, לכלל בני הנוער בישראל, כזה שיסחוף אחריו משפחות, תנועות נוער ומועצות תלמידים- לעשייה משמעותית ורחבת היקף שתגדיל את מערך ההתנדבות במדינה בהיקפים גדולים. כך תהיה השפעה מרחיקת לכת על השתלבות אנשים עם מוגבלות בצה"ל, באקדמיה ובשוק העבודה. בוודאי כך שאיפתנו תתממש- חברה ישראלית טובה, ערכית ורגישה יותר, הראויה בצדק להגדרה "חברת מופת"

Search

חפש

עדי בוטיק

מוצרים בעדי בוטיק הם מעשי ידי הילדים והמבוגרים שנמצאים בעדי

עדי מצווה

קחו את בר/בת המצווה רמה אחת למעלה והפכו את האירוע לבלתי נשכח ובעל השפעה רבה!

קמפיינים

גלו דרכים שונות לתרום! הקמפיינים שלנו הם הדרך לגייס כסף לצרכים הדחופים ביותר.

אנחנו צריכים את העזרה שלכם!

עדי גדלה לקהילה בינלאומית אשר יוסדה על עקרונות הרגישות, הכלה, מחויבות ואדיבות. בנייה של עולם טוב ואכפתי יותר, עדי עושה הבדל משמעותי בחייהם של צעירים וילדים ישראלים  עם מוגבלויות התפתחותיות שכליות מורכבות ומצבים רפואיים נילווים.