Search
Close this search box.

היחידה להתפתחות הילד

היחידה להתפתחות הילד נותנת מענה לילדים עם לקויות התפתחותיות ברמות שונות, ולמשפחותיהם. ביחידה צוות רב-מקצועי המתמחה בעבודה עם ילדים הכולל: פיזיותרפיסטים/ות, מרפאים/ות בעיסוק, קלינאיות תקשורת ועובדת סוציאלית.

צוות המטפלים מאבחן ומטפל בילדים עם איחור התפתחותי בתחומים שונים תוך התייחסות לפן ההתנהגותי והרגשי של הילד.

המטפלים ביחידה הינם בעלי תואר ממוסדות להשכלה גבוהה ובאישור משרד הבריאות.

כל הטיפולים ביחידה ניתנים תחת פיקוח והדרכה מקצועית. בנוסף צוות היחידה מקבל הדרכה וליווי של רופאת ילדים בכירה.

כמו כן, לפי הצורך מתקיימות התייעצויות עם גורמים רפואיים, או קהילתיים נוספים, רק לאחר קבלת אישור על ויתור סודיות ובכפוף לחוק.

בנוסף לטיפול הישיר בילד, מספק צוות היחידה הדרכה וליווי להורים ולצוות החינוכי במסגרת בה לומד הילד. כל זאת על מנת לשפר את המיומנויות הנרכשות בזמן הטיפול ולקדם את התפתחות הילד ככל שניתן.

הטיפולים ביחידתנו ניתנים לכלל קופות החולים תמורת טופסי 17 (התחייבויות) לפי אישורי קופות החולים (חוק ביטוח בריאות ממלכתי).

לנוחיותכם, ניתן להשאיר הודעה במענה הטלפוני 052-2097731
היחידה פועלת חמשה ימים בשבוע, בימי שישי לא ינתן מענה טלפוני.
מייל: [email protected]
פקס: 0776070271

השירותים שלנו

קלינאיות התקשורת ביחידה פוגשות ילדים בגיל הרך, לטיפולי שפה, דיבור ותקשורת.
הטיפולים נעשים באמצעות משחקים מגוונים, וההנאה היא חלק חשוב מהטיפול. מטרות הטיפול מותאמות לכל ילד בהתאם לצרכיו, בשיקול דעת מקצועי של הקלינאית, ותוך התחשבות באישיות של הילד, במשפחתו ובסביבת החיים היומיומית שלו. לטיפול אצלנו מגיעים ילדים שזקוקים לתמיכה בהיגוי ומובנות דיבור, ברכישה של מיומנויות שפתיות שונות, בחיזוק תקשורת חברתית יעילה ומותאמת, בשיפור של תפקודי הפה ועוד. הטיפול מתבצע במפגש שבועי, בזמן קבוע, למשך סדרת טיפולים בהתאם לזכאות של הילד. 

מקצוע טיפולי – שיקומי – חינוכי, שמטרתו לספק לאדם כלים ומיומנויות אשר יאפשרו לו להתמודד עם דרישות החיים.
המטפלות שלנו מתמקדות בתפקוד היומיומי ובמתן אפשרות להשתלב בתפקודים היומיומיים הנדרשים בכל שלב התפתחותי. כאשר ילד רוכש מיומנות, מפתח בה עצמאות ומשתלב בחיי החברה, במשחק ובפעילויות השונות במסגרת החינוכית ובבית, יש לכך עבורו משמעות עצומה.

דוגמאות למיומנויות אותן מקדמות המטפלות שלנו:

  • מיומנויות מוטוריות – מוטוריקה גסה ועדינה, קשיים בתפקודי ידיים, גראפומוטוריקה, תכנון תנועה, תיאום דו-צדדי, קשר עין-יד, הפרדת תנועה ועוד.
  • מיומנויות קוגניטיביות וניהוליות – קשב, תכנון והתארגנות, בקרה, חיזוי ורצף, המהוות בסיס לתהליכי חשיבה ופתרון בעיות ועוד.
  • קידום לעצמאות ופיתוח תחושת מסוגלות עצמית – בכל תחום עיסוק בו הילד חווה אתגר או קושי, עיבוד חושי ומיומנויות חברתיות.
  • הדרכת הורים היא אחד המרכיבים החיוניים להצלחה בטיפול, ואנו נדריך אתכם כיצד להתאים את דרישות הפעילות ליכולתו של הילד, איך להכיר ולהתחשב בגורמים המשפיעים עליו.

הטיפול בריפוי בעיסוק כולל:
1. הערכה ואבחון של תחומי החוזק והתחומים בהם הילד חווה אתגר או קושי.
2. בניית תכנית טיפול הכוללת הגדרת מטרות טיפול, בשיתוף ההורים. הטיפול מתבצע באופן פרטני, זוגי או קבוצתי (לדוגמא: קבוצת הכנה לכיתה א’).
3. במפגש הטיפולי הילד מתנסה במגוון פעילויות מכוונות מטרה ומבוססות עיסוק על מנת לקדמו בתחומי הקושי. נוכחות ההורים בטיפול הכרחית להצלחת הטיפול, במהלך הטיפול ניתנת הדרכה להעשרה ותרגול בבית.

מטרת העל שלנו היא לתת לילד ולהוריו כלים אשר יאפשרו לילד להתמודד עם משימות יומיומיות התואמות ומצופות לגילו.

פועל במסגרת הצוות הרב-מקצועי של היחידה להתפתחות הילד ואחראי על ההיבטים הפסיכו סוציאליים בתהליך ההערכה ובתוכנית הטיפול והשיקום הכוללנית של הילד ומשפחתו בהתערבות מול הצוות ובמישור הטיפולי מול הילד ומשפחתו:
העו”ס נותן מתן מענה של הדרכה וייעוץ לצוות הרב מקצועי באיתור גורמים פסיכו סוציאליים, מבצע הערכה פסיכו סוציאלית משפחתית, מסייע בקידום וליווי תוכנית ההתערבות וכן נותן מענה של ייעוץ והדרכה בתחום אלימות במשפחה, הגנה על שלומו של הילד בסביבתו ואיתור גורמי סיכון. העו”ס משתתף בקביעת תכנית רב- מקצועית לטיפול בילד ומשפחתו, עוסק בהתערבות המכוונת להבטחת רצף הטיפול בילד ומשפחתו הן במערך הטיפולי ההתפתחותי והן במערך הטיפולי הקהילתי לרבות סיוע במיצוי זכויות וגיוס משאבים למשפחות עם ילדים בעלי לקויות התפתחותיות.

העו”ס נותן מענה של טיפול וליווי פסיכו סוציאלי במישור הפרטני, המשפחתי והקבוצתי. זאת במטרה לסייע למשפחה בהכרה ובהבנה של צרכיו של הילד, העצמת המערכת המשפחתית וחיזוק אינטראקציה הורה-ילד, העצמת הילד ושיפור יכולתו להתמודד עם השלכותיה של הלקות ההתפתחותית, הגברת המודעות ומתן כלים לצוותים רב מקצועיים ביחידה ובקהילה להתמודדות יעילה עם קשיי הילד ומשפחתו, סיוע במיצוי הזכויות של הילד ומשפחתו בקהילה וגיוס מרבי של משאבי הקהילה, סיוע בהבטחת הרצף טיפולי בילד ובמשפחתו תוך תאום עם מכלול הגורמים המטפלים בתוך מערכת הבריאות ובקהילה.

תחום הפיזיותרפיה ביחידה להתפתחות הילד בעדי נגב – נחלת ערן נותן מענה אבחוני וטיפולי לילדים עם התפתחות טיפוסית עד גיל 9 ולילדים סומטיים עד גיל 18.
אנו מטפלים בילדים עם התפתחות טיפוסית, עיכוב התפתחותי, CP, תסמונות נדירות, מחלות ניווניות, סרבול מוטורי ועוד מגוון רב של לקויות המשפיעות על המוטוריקה הגסה.
בטיפולי הפיזיותרפיה הפרטניים אנו עובדים על חיזוק, גמישות, שווי משקל, משחק, תכנון וארגון תנועה וכו’ במטרה להשיג אבני דרך התפתחותיות ולקדם כל ילד למקסימום עצמאות ותפקוד אליו מסוגל.
כמו-כן, הפיזיותרפיסטים מסייעים בהתאמת ציוד שיקומי ובתהליכים מול משרד הבריאות כמו – התאמת כסא גלגלים, הליכון, סדים ועוד.